
Klímaberendezés telepítésének lépései
1. Személyes konzultáció és helyszíni felmérés.
A klímaszerelést minden esetben egy személyre szabott helyszíni konzultáció előzi meg. Itt lehetőség nyílik a megrendelő igényeinek pontos megismerésére, valamint az ingatlan műszaki adottságainak felmérésére.
A szakember ilyenkor felméri:
- az optimális beltéri és kültéri egységek elhelyezését,
- a vezetékezés kivitelezhetőségét,
- valamint a készüléktípus kiválasztásához szükséges paramétereket.
A konzultációt követően részletes árajánlatot küldünk e-mailben, amely tartalmazza a készülék(ek) javasolt típusait, a telepítés módját, várható költségeit és a munkavégzés ütemezését.


2. A klímaberendezés felszerelése és kiépítése.
A telepítés során elsőként a beltéri egység rögzítésére kerül sor, melyet precízen, vízszintesen és stabilan helyezünk el a falra.
Ezt követi a:
- rézcsövezés (vegyszermentes, hőszigetelt),
- kondenzvíz-elvezetés,
- valamint az elektromos kábelek kiépítése, általában dekorcsatornában vagy előzetesen kialakított falhoronyban, az esztétikai szempontokat is figyelembe véve.
A rendszer kiépítése legalább egy faláttörést igényel, amelyen keresztül a kültéri egység csatlakozik a beltérihez. Ezután felszereljük a kültéri konzolt, amely lehet fali vagy talajra rögzített, az adott helyszín adottságai szerint.
A beltéri és kültéri egységeket egy rézcső-párral kapcsoljuk össze, amely a hűtőközeg áramlását biztosítja. Az elektromos betáp a helyszínen meglévő 230V-os aljzatról vagy egyedi direkt bekötéssel történik, az áramforrás biztonságos kialakításával.
3. Üzembe helyezés és tesztelés
Miután minden egység a helyére került és a bekötések megtörténtek, megkezdjük a rendszer vákuumozását, amelynek célja a levegő és nedvesség eltávolítása a csövekből. Ezután a csőrendszert feltöltjük hűtőközeggel – amennyiben szükséges, a gyárilag előtöltött mennyiséget kiegészítjük a csőhosszok alapján.
A végső lépés az indítási és ellenőrzési folyamat, amely során:
- teszteljük a berendezés működését,
- nyomásértékeket és áramfelvételt mérünk,
- valamint megbizonyosodunk arról, hogy a rendszer zajszintje és teljesítménye a gyári előírásoknak megfelelő.
- A beüzemelés végén a megrendelő részletes használati tanácsokat és karbantartási útmutatót kap, hogy a berendezés hosszú távon is megbízhatóan és gazdaságosan működjön.
Extra tipp: A klímaszerelés ideális időszaka a tavasz vagy ősz, amikor a berendezések gyorsabban beszerezhetők és könnyebben elérhetők a kivitelezési időpontok.

Kérje ingyenes ajánlatunkat!
Gyakran feltett kérdések!
Mennyi időt vesz igénybe a klíma telepítése?
Egy standard split klíma telepítése általában 3–5 órát vesz igénybe, de ez függ a helyszín adottságaitól és a telepítés bonyolultságától.
Milyen előkészületekre van szükség a telepítés előtt?
A helyiségben ki kell jelölni a beltéri és kültéri egység helyét, biztosítani kell az áramellátást, és célszerű a bútorokat arrébb tolni, hogy a szerelők kényelmesen hozzáférjenek.
Szükséges-e engedély a klíma telepítéséhez?
Magánlakásban általában nem kell külön engedély, de társasházban vagy műemléki épületben a kültéri egység elhelyezéséhez a közös képviselő vagy önkormányzat engedélye szükséges lehet.
Hová lehet felszerelni a kültéri egységet?
A kültéri egységet jól szellőző, könnyen hozzáférhető helyre kell telepíteni. Célszerű árnyékos helyet választani, messze az ablakoktól és pihenőhelyektől a zaj miatt.
Milyen távolság lehet a beltéri és kültéri egység között?
A legtöbb gyártó 3–5 métert javasol, de bizonyos típusoknál akár 15 méter távolság is megengedett, megfelelő rézcsövezéssel és hűtőközeg-mennyiséggel.
Szükség van villanyszerelőre a telepítéshez?
Ha van megfelelő konnektor a közelben, akkor nem feltétlenül. Ha külön biztosíték vagy kábelezés kell, akkor villanyszerelő bevonása ajánlott.
Milyen zajjal jár a klíma működése?
A beltéri egység csendes, 20–40 dB között mozog. A kültéri egység hangosabb lehet (kb. 40–60 dB), ezért fontos a megfelelő elhelyezés.
Milyen garanciát vállalnak a telepítésre?
Szakszerű telepítés esetén a szerelő cég általában 1–2 év garanciát vállal a munkára, a készülékre pedig a gyártói garancia vonatkozik (általában 3–5 év).
Mennyi koszt hagy maga után a telepítés?
A szerelés során lehet némi por és törmelék, főleg ha falat kell fúrni. A legtöbb szerelő igyekszik tisztán dolgozni, és a munkaterületet a végén rendbe tenni.
Kell-e karbantartani a klímát a telepítés után?
Igen, évente legalább egyszer ajánlott karbantartani: tisztítani a szűrőket, ellenőrizni a hűtőközeg mennyiségét és az általános működést. Ez a garancia feltétele is lehet.
Miből áll egy split klímarendszer?
Egy split klímarendszer két fő részből áll: egy beltéri egységből (ami a levegőt hűti/fűti), és egy kültéri egységből (ami a hőcserét végzi). Ezeket rézcsövek és elektromos kábelek kötik össze.
Mi a különbség a mono split és multi split klíma között?
- Mono split: egy kültéri és egy beltéri egység.
- Multi split: egy kültéri egységhez több beltéri csatlakoztatható, így több helyiség is hűthető vagy fűthető külön vezérléssel.
Milyen csövekre van szükség a klíma telepítéséhez?
Rézcsövekre van szükség a hűtőközeg szállításához, illetve külön kondenzvíz-elvezető csőre és elektromos vezetékekre az áramellátáshoz és vezérléshez.
Mit csinál a kompresszor a klímában?
A kompresszor a hűtőkör szíve: összenyomja a hűtőközeget, így az képes hőt leadni vagy felvenni, attól függően, hogy fűtés vagy hűtés történik.
Milyen szűrők vannak a klímában?
A legtöbb klíma rendelkezik por- és pollenfilterrel, de egyes modellek aktívszenes vagy plazmaszűrőt is tartalmaznak a levegő minőségének javítására.
Hogyan működik az inverteres technológia?
Az inverter szabályozza a kompresszor fordulatszámát, így a klíma pontosabban tudja tartani a kívánt hőmérsékletet, kevesebb energiát használ, és hosszabb élettartamot biztosít.
Mennyi helyre van szükség a kültéri egység telepítéséhez?
A kültéri egységnek jól szellőző, árnyékos helyre van szüksége, és körülötte legalább 30-50 cm szabad tér ajánlott a jó működéshez és karbantartáshoz.
Lehet-e a klímát fűtésre is használni?
Igen, a legtöbb modern klíma hőszivattyús rendszerű, így télen fűtésre is alkalmas, gyakran energiatakarékosabb módon, mint egy elektromos fűtés.