
Klímaberendezések szakszerű karbantartása és tisztítása
A légkondicionáló berendezések megbízható és higiénikus működéséhez évente legalább két alkalommal, tavasszal és ősszel, ajánlott a karbantartási munkálatok elvégzése. Ez nemcsak a készülék hatékonyságát segíti megőrizni, hanem az egészségünk és a garancia szempontjából is alapvető fontosságú.
Ha fontos számodra, hogy:
- egészséges környezetben élj,
- energiatakarékosan üzemeljen a klímád,
- és megmaradjon a gyártói garancia,
akkor ezt a feladatot bízd tapasztalt szakemberre.
Miért van erre szükség?
A klíma működése során nagy mennyiségű levegő áramlik át a hőcserélőn, amely a környezetből szennyeződéseket – például port, pollent vagy penészspórákat – sodorhat magával. Ezek a lerakódások rontják a berendezés hatásfokát és akár komolyabb hibákhoz is vezethetnek.


Az elhanyagolt karbantartás nemcsak a gépet, hanem a lakótér levegőjének tisztaságát is veszélyezteti. A nedves, sötét belső felületeken – például a ventilátoron vagy a kondenzvíz-tálcán – kórokozók, gombák és baktériumok telepedhetnek meg. Ezek az üzemelés során bekerülnek a levegőbe, majd a légutakon át a szervezetbe jutva komoly egészségügyi problémákat, például allergiát, asztmát vagy akár legionellózist is okozhatnak.
A szakszerű tisztítás előnyei
A gondosan elvégzett tisztítás és fertőtlenítés segít megelőzni, hogy a beltéri egységben mikroorganizmusok szaporodjanak el, amelyek aztán folyamatosan visszakerülnek a lakás levegőjébe. A penészgombák (mint az aspergillus vagy penicillum) és a különféle baktériumok, köztük a veszélyes legionella, gyakran a hűtőbordákon vagy a csepptálcákon jelennek meg.
Karbantartás főbb lépései:
- Beltéri egység gombátalanítása, baktérium mentesítése
- Kültéri egység tisztítása, nyomás mérése
- Hollander csatlakozók utánhúzása
- Elektromos egységek átvizsgálása, csatlakozók utánhúzása
- Légszűrők tisztítása, fertőtlenítése

A rendszeres klímakarbantartás nem luxus, hanem alapvető szükséglet –
a kényelmes, biztonságos és egészséges otthoni környezet érdekében.
Kérje ingyenes ajánlatunkat!
Gyakran feltett kérdések!
Mennyi időt vesz igénybe a klíma telepítése?
Egy standard split klíma telepítése általában 3–5 órát vesz igénybe, de ez függ a helyszín adottságaitól és a telepítés bonyolultságától.
Milyen előkészületekre van szükség a telepítés előtt?
A helyiségben ki kell jelölni a beltéri és kültéri egység helyét, biztosítani kell az áramellátást, és célszerű a bútorokat arrébb tolni, hogy a szerelők kényelmesen hozzáférjenek.
Szükséges-e engedély a klíma telepítéséhez?
Magánlakásban általában nem kell külön engedély, de társasházban vagy műemléki épületben a kültéri egység elhelyezéséhez a közös képviselő vagy önkormányzat engedélye szükséges lehet.
Hová lehet felszerelni a kültéri egységet?
A kültéri egységet jól szellőző, könnyen hozzáférhető helyre kell telepíteni. Célszerű árnyékos helyet választani, messze az ablakoktól és pihenőhelyektől a zaj miatt.
Milyen távolság lehet a beltéri és kültéri egység között?
A legtöbb gyártó 3–5 métert javasol, de bizonyos típusoknál akár 15 méter távolság is megengedett, megfelelő rézcsövezéssel és hűtőközeg-mennyiséggel.
Szükség van villanyszerelőre a telepítéshez?
Ha van megfelelő konnektor a közelben, akkor nem feltétlenül. Ha külön biztosíték vagy kábelezés kell, akkor villanyszerelő bevonása ajánlott.
Milyen zajjal jár a klíma működése?
A beltéri egység csendes, 20–40 dB között mozog. A kültéri egység hangosabb lehet (kb. 40–60 dB), ezért fontos a megfelelő elhelyezés.
Milyen garanciát vállalnak a telepítésre?
Szakszerű telepítés esetén a szerelő cég általában 1–2 év garanciát vállal a munkára, a készülékre pedig a gyártói garancia vonatkozik (általában 3–5 év).
Mennyi koszt hagy maga után a telepítés?
A szerelés során lehet némi por és törmelék, főleg ha falat kell fúrni. A legtöbb szerelő igyekszik tisztán dolgozni, és a munkaterületet a végén rendbe tenni.
Kell-e karbantartani a klímát a telepítés után?
Igen, évente legalább egyszer ajánlott karbantartani: tisztítani a szűrőket, ellenőrizni a hűtőközeg mennyiségét és az általános működést. Ez a garancia feltétele is lehet.
Miből áll egy split klímarendszer?
Egy split klímarendszer két fő részből áll: egy beltéri egységből (ami a levegőt hűti/fűti), és egy kültéri egységből (ami a hőcserét végzi). Ezeket rézcsövek és elektromos kábelek kötik össze.
Mi a különbség a mono split és multi split klíma között?
- Mono split: egy kültéri és egy beltéri egység.
- Multi split: egy kültéri egységhez több beltéri csatlakoztatható, így több helyiség is hűthető vagy fűthető külön vezérléssel.
Milyen csövekre van szükség a klíma telepítéséhez?
Rézcsövekre van szükség a hűtőközeg szállításához, illetve külön kondenzvíz-elvezető csőre és elektromos vezetékekre az áramellátáshoz és vezérléshez.
Mit csinál a kompresszor a klímában?
A kompresszor a hűtőkör szíve: összenyomja a hűtőközeget, így az képes hőt leadni vagy felvenni, attól függően, hogy fűtés vagy hűtés történik.
Milyen szűrők vannak a klímában?
A legtöbb klíma rendelkezik por- és pollenfilterrel, de egyes modellek aktívszenes vagy plazmaszűrőt is tartalmaznak a levegő minőségének javítására.
Hogyan működik az inverteres technológia?
Az inverter szabályozza a kompresszor fordulatszámát, így a klíma pontosabban tudja tartani a kívánt hőmérsékletet, kevesebb energiát használ, és hosszabb élettartamot biztosít.
Mennyi helyre van szükség a kültéri egység telepítéséhez?
A kültéri egységnek jól szellőző, árnyékos helyre van szüksége, és körülötte legalább 30-50 cm szabad tér ajánlott a jó működéshez és karbantartáshoz.
Lehet-e a klímát fűtésre is használni?
Igen, a legtöbb modern klíma hőszivattyús rendszerű, így télen fűtésre is alkalmas, gyakran energiatakarékosabb módon, mint egy elektromos fűtés.